Menu Zamknij

Systemy RO do wody pitnej

Jakość wody dostarczanej przez lokalne firmy wodociągowe z roku na rok jest coraz wyższa. Spełnia wymogi określne w rozporządzeniach i wizualnie sprawia wrażenie czystej wody. Jednak degradacja naturalnego środowiska oraz działalność człowieka sprawia, że zakres  oraz rodzaj zanieczyszczeń zwiększa się w szybkim tempie.  Pojawiają się nowe zagrożenia, na które zbiorcze systemy uzdatniania nie są jeszcze gotowe lub nie są w stanie sprostać skali wyzwań. Problemy związane z jakością wody dotyczą również wody butelkowanej oraz wody ze studni.

Równolegle do pojawiających się zagrożeń powstają technologie, które mają za zadanie im zapobiegać. Aktualnie najbardziej skuteczną metodą usuwania wszelkich zanieczyszczeń z wody jest odwrócona osmoza (RO). Nie są to rozwiązania bardzo nowatorskie. Pierwsze systemy pojawiły się w latach 60. XX wieku. Technologia odwróconej osmozy została opracowana jako sposób na oczyszczanie wody morskiej. Przez długi okres czasu wykorzystanie tych rozwiązań wymagało zastosowania wysokociśnieniowych pomp, a odzysk wody w stosunku do jej straty na płukanie membran był bardzo niewielki. Z tego względu technologia była wykorzystywana  głównie w wielkobudżetowych inwestycjach. W ostatnich latach systemy RO coraz bardziej powszechnie są stosowane w prostszych instalacjach przemysłowych oraz domowych. Jest to możliwe dzięki bardzo dynamicznemu rozwojowi  technologii w obszarze uzdatniania wody, który ma związek z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych oraz implementacją technologii IOT. Firma AquaSmart również postawiła na digitalizację. Systemy RO AquSmart posiadają inteligentne systemy płukania, monitoring jakości wody w trybie ciągłym oraz cyfrowe mechanizmy do kontroli sprawności działania urządzenia. Systemy do użytku domowego są również kompaktowe i ergonomiczne, co ułatwia ich obsługę.

Systemy AquaSmart RO

Inteligentne systemy płukania membran

Rozwiązania cyfrowe w sposób istotny usprawniają proces udrażniania membran oraz ograniczają stratę wody na płukanie. W sytemach AquaSMart częstotliwość płukania jest uzależniona od gradientu ciśnienia sprawdzanego w trybie ciągłym za pomocą cyfrowych czujników oraz mechanizmów IOT. Pozwala to na wypracowanie optymalnych rozwiązań, które są znacznie bardziej wydajne niż wiele produktów konkurencyjnych.

System monitoringu

W systemach AquaSmart jakość wody jest badana na bieżąco. Są do tego wykorzystywane cyfrowe czujniki TDS, które są stosowane w procesach przemysłowych, w laboratoriach oraz w systemach uzdatniania wody do picia. Służą do kontroli poziomu zanieczyszczeń w wodzie i zapewnieniu, że jest ona bezpieczna do użytku. Zasada ich działania polega na pomiarze całkowitej zawartości rozpuszczonych substancji stałych w wodzie. Substancje te mogą obejmować sole, minerały, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia, które znajdują się w formie rozpuszczonej. Wykorzystują przewodność elektryczną wody jako wskaźnik zawartości substancji stałych. Główna idea polega na tym, że im więcej substancji rozpuszczonych znajduje się w wodzie, tym większa jest jej przewodność elektryczna. Czujniki przewodności mierzą tę przewodność i przekształcają ją na wartość TDS. Urządzenia są również monitorowane pod kątem sprawności działania, a w przypadku wykrycia awarii użytkownik jest o tym informowany.

Ergonomia i estetyka

Systemy do użytku domowego to urządzenia kompaktowe i ergonomiczne , które mogą być umieszczone pod zlewem lub na kuchennym blacie, co jest możliwe dzięki estetycznej obudowie. Są bardzo proste w obsłudze.  Zapewniony jest łatwy dostęp do wymiennych membran i innych podzespołów systemów. Prace konserwacyjne mogą być wykonane samodzielnie przez użytkowników, bez konieczności odcinania dopływu wody lub wzywania serwisantów. Niewielkie kompaktowe rozmiary umożliwiają montaż urządzeń pod zlewami lub innych miejscach o ograniczonej powierzchni.