Menu Zamknij

Woda w zbiornikach i basenach

Woda w zbiornikach i basenach wymaga monitorowania oraz działań zapobiegających utracie parametrów jakościowych.  Szybkość psucia się wody w zbiornikach może być różna, ponieważ jest zależna od wielu czynników. Najistotniejsze z nich to warunki pogodowe, liczba użytkowników oraz częstość użytkowania. Im więcej osób korzysta z basenu, tym większe ryzyko wprowadzenia zanieczyszczeń do wody. To samo dotyczy częstotliwości użytkowania. Istotne są również warunki pogodowe. Nasłonecznienie, wysoka temperatura, deszcz, czy też wiatr mogą wpływać na szybkość psucia się wody. Na przykład silne nasłonecznienie może przyspieszyć rozwój glonów.

W niewłaściwie konserwowanych basenach mogą wystąpić różne zanieczyszczenia. Najpoważniejsze to zanieczyszczenia mikroorganiczne. Woda w basenach może być siedliskiem dla różnych bakterii, w tym bakterii chorobotwórczych, które mogą powodować infekcje skórne, infekcje układu oddechowego i inne dolegliwości. Może być również dojść do namnażania się glonów, co negatywnie wpływa na kolor oraz zapach.  W przypadku basenów kąpielowych bardzo powszechne są zanieczyszczenia organiczne. Pot, łoje, części naskórka, włosy mogą się zmywac podczas kąpieli i prowadzić do rozwoju bakterii i glonów. Powszechnie występują również zanieczyszczenia wprowadzane do basenu przez użytkowników, zwierzęta lub wiatr. Najczęściej jest to piasek, kurz, liście gałęzie owady.  Usunięcie tego typu zanieczyszczeń wymaga prostych prac konserwacyjnych. Zdecydowanie większym wyzwaniem jest usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych i mikroskopijnych zanieczyszczeń organicznych. Tradycyjną metodą uzdatniania w tym przypadku jest chlorowanie. Jest to bardzo skuteczny proces jednak obarczony wieloma wadami, dlatego jest coraz częściej zastępowany przez systemy ozonujące.

Uzdatnianie wody w zbiornikach i basenach

Systemy ozonowania AquaSmart

Skuteczna dezynfekcja

Ozon jest bardziej skuteczniejszym utleniaczem od chloru i nie powoduje wydzielania szkodliwych produktów ubocznych, takich jak chloraminy, ponieważ po zakończeniu procesu dezynfekcji ulega rozkładowi do cząsteczek tlenu. Jego dużą zaletą jest też szybkość działania, co znacząco skraca okres dezynfekcji. Jednak stanowi to również pewne wyzwanie. Ozon jest nietrwałym gazem, który rozkłada się do tlenu w stosunkowo krótkim czasie, nawet przy obecności wody. W związku z tym, po wygenerowaniu, ozon musi być szybko wprowadzony do wody i zużyty, zanim ulegnie rozpadowi. Ma relatywnie niską rozpuszczalność w wodzie w porównaniu do innych gazów, takich jak tlen czy azot. Oznacza to, że ozon może nie być łatwo i całkowicie rozpuszczony w wodzie, co może prowadzić do straty skuteczności dezynfekcji. Z tych względów skuteczność instalacji ozonujących jest bardzo zależna od zastosowanych technologii. Systemy AquaSmart są wyposażone w mechanizmy oparte na mieszaczach statycznych i zwężce Venturiego. Są to aktualnie najbardziej wydajne systemy umożliwiające mieszanie ozonu z wodą, zdecydowanie bardziej efektywne niż dyfuzory mikro i nanobąbelkowe. Właściwa metoda mieszania zapewnia skuteczność dezynfekcji oraz zabezpiecza przed przedostawaniem się ozonu do atmosfery, co mogłoby mieć niekorzystny wpływ na wyższe jej warstwy.


Wydajność

Systemy AquaSmart cechują się dużą wydajnością w produkcji ozonu dzięki zastosowaniu odpowiednich generatorów. Stosowane w produktach seryjnych generatory wytwarzają średnio 30 mg ozonu na minutę, co jest wystarczające zbiorników i basenów do 20000 l. W przypadku większych instalacji jest możliwość dostosowania zakresów generatora do wymogów technologicznych. Zastosowanie tak wydajnych generatorów wiąże się z koniecznością zapewnienia optymalnych sposobów chłodzenia. Chłodzenie powietrzem, często sosowane w mniejszych instalacjach, jest zdecydowanie niewystarczające. Systemy AquaSmart posiadają sprawne systemy do chłodzenia wodą, co czyni całą instalację bezpieczną dla użytkowników.

Ergonomia i kompaktowość

Systemy ozonujące AquaSmart występują w dwóch wersjach. Szczególnie godna polecenia jest wersja zewnętrzna. Specjalna obudowa w innowacyjnej formule umożliwia montaż urządzeń pod ziemią w pobliżu basenu. Jest to szczególnie korzystne, gdy nie ma dostępu do pomieszczenia technicznego lub odległość od basenu do niego jest bardzo duża, co może znacznie zwiększyć koszty instalacji. Druga wersja jest dedykowana do montażu w pomieszczeniach technicznych. Generator i elektronika ozonatora jest umieszczona w estetycznej obudowie, która może być zamontowana na ścianie pomieszczenia. Nie zajmuje dużo miejsca, a dostęp do urządzeń i instalacji jest bezproblemowy.